DESANT podstawowy w dzień - poprzedzony rozpoznaniem Strefy Lądowania (Zwiad).
[FRAGMENT]
Cz.2 - wykonanie w praktyce
Wykonanie desantu .

(na pozycji siły morskie - WSPARCIE)

A tak widać je z plaży - okiem jakiegoś zwykłego żołnierza (bez użycia lornetki)...

- właściwie to nie widać niczego, no ale kto będzie siedział non stop przy twarzy z lornetką jak spokojnie patroluje sobie, wroga nie widać jak okiem sięgnął , słoneczko na niebie plaża i tupot mew...

Miejsce przyszłego desantu (raz jeszcze):

Zespół obserwacyjny (x1) powinien wspiąć się na skałę po prawej stronie bo z niej będzie miał możliwie najlepszy widok nie tylko na strefę desantu ale i na jej otoczenie i cały brzeg wyspy .
Zespół "brzegowy" ("podejsciowy") powinien zając miejsca na linii od pkt x2 (zuważcie że tam są rośliny podwodne i skały, które pomogą ukryć nurków przed wykryciem z brzegu)
Oba zespoły podpłynęły na miejsce pojazdem podwodnym typu SDV (lub 2 seabobami) i zaparkowały go/je na głębszej wodzie - np. w miejscu oznaczonym jako "SDV".
2-osobowy Zespół obserwacji x1 - wychodzi z wody (osłonięty od wroga skałami na wszelki wypadek)

...i zajmuje swoje stanowiska.

Zespół x1 ma pod CIĄGŁA obserwacją całość STREFY LĄDOWANIA + strefy boczne , w praktyce całe bliskie wybrzeże oraz widoczny fragment lądu. To od nich będzie zależeć czy zespół desantowy nie wpadnie lądując w zastawioną przez wroga pułapkę ...

W tym samym czasie zespół x2 "podejścia" zajmuje swoje równie ważne miejsca w płytkiej wodzie przy samej plaży. Będzie tam czekał badając dokładnie samo podejście do plaży i obserwując aż do ostatniej niemal chwili...

...unikając oczywiście wykrycia - czeka na swoją kolej.

Tyle o ruchach zespołu Zwiadu - ich szczegółowa analiza nie jest tu potrzebna. W praktyce nasi zwiadowcy ZAWSZE będą wiedzieć co do nich należy i jak to najlepiej wykonać. Tutaj skupiam się tylko na współpracy i łączności między zespołami.

Po odebraniu meldunków i ustaleniu że w rejonie STREFY LĄDOWANIA wszystko jest w porządku ( nie ma bliskiej aktywności wroga, brak przeszkód uniemożliwiających lądowanie desantu) - Dowódca operacji - podejmuje decyzję : "DESANT START ! Ruszacie !"

i rusza (na razie pełną prędkością) w kierunku plaży i STREFY LĄDOWANIA.




Kiedy do niego dopływa - Dowódca desantu komunikuje się (na radiu) ze Zwiadem :
- DESANT - ZWIAD ! DESANT - ZWIAD ! Punkt DELTA, punkt DELTA ! Czy kontynuować ?
odp. Zwiadu
- ZWIAD -DESANT ! ZWIAD -DESANT ! Wolna droga (lub Zielone Światło) ! Dwa purpurowe !
(to ostatnie to potwierdzenie/przypomnienie sygnałów na plaży ozanczających STREFĘ DESANTU)
Ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań (/uwag zwiadu) - desant zwraca się bezpośrednio frontem do plaży (i STREFY DESANTU) i płyną dalej z pełną prędkością.

Zespół płynie dalej kierując się bezpośrednio na plaże do STREFY DESANTU.
Tutaj uwaga - czasem STREFA jest widoczna z daleka, a czasem trzeba dokonać korekty kursu, konsultując to ze Zwiadem (np. w sytuacji wyznaczenia konkretnego podejścia z uwagi na przeszkody na brzegu)







Żołnierze desantu wychodzą na brzeg ustawiają się w formacji (z reguły półokrężnej - od morza nie ma co się osłaniać - tam cały czas zabezpiecza zwiad) i rozpoczynają akcję na lądzie.

Zwiad (zespół podejścia) albo pozostaje przy pontonach (jeśli operacja należy do "szybkich" np. desant coś wysadza po czym wraca i odpływa ), albo oddala się do innych, następnych zadań (np. rozpoznanie nowego celu z morza, dywersja etc) Podobnie jest z Zespołem obserwacji - kiedy traci ona już sens - kiedy Zespół desantowy znika za linią drzew/horyzontu - zwiadowcy przechodzą pod dalsze rozkazy Dowódcy operacji .
[KONIEC PROCEDURY]